Keresés


Elérhetőség

Lakatos Ágnes és . . . Keszy-Harmath Zoltán
14 Shalbourne Square London E9 5JN

00447938014363

E-mail: keszyharmathzoltan@gmail.com

Hot Jazz Band

Ők a kedvenc zenekarunk. Több koncertjükön voltunk, a nagy fesztiváloktól a barátságos kis vendéglőkig. Bámulatosan játszanak a régi idők hangulatát idézve. Megőrizték a zene igazi értékét. Hangosítás nélkül zengik be a termet. A hangszerek eredeti muzsikája felejthetetlen élményt ad.

A zenekar weblapja:

www.hotjazzband.hu/

Hot Jazz Band biográfia


"hot jazz - a kifejezést a jazz leírására használják, különösképp a korai jazz-re (1917-1932) és a swingre (1932-1947) vonatkozóan, utalva izgalmas és energikus természetére." ("term used to describe jazz, particulary early jazz and swing, of an exciting and energetic nature.") 
(Barry Kernfeld, Jazz - 1984), 

Az 1985-ben alakult Hot Jazz Band az 1920-as, '30-as, '40-es évek melódiáinak hiteles tolmácsa, a háború előtti magyar filmek slágereinek és a jazzkorszak népszerű amerikai szórakoztató-zenéjének eredethű megszólaltatója. Zenéjük olyan nagy előadókat idéz, mint Karády Katalin, Kalmár Pál, Latabár Kálmán, Kabos Gyula, Louis Armstrong, Benny Goodman, Bing Crosby, és oly szerzőket, mint Eisemann Mihály, Fényes Szabolcs, Márkus Alfréd, George Gershwin, Duke Ellington …

Magyarország legsikeresebb jazz-zenekara fennállása óta négy nemzetközi és két hazai verseny győztese, melyek között legkiemelkedőbb Európa legnagyobb versenye, az 1995-ös franciaországi New Orleans Jazz Verseny, melyen 54 zenekarból végzett az élen, továbbá hatszor szerepelt nagy sikerrel az Amerikai Egyesült Államokban a világ legnagyobb szabású jazz-fesztiválján Sacramentoban, ebből két alkalommal választották a fesztivál legnépszerűbb zenekarának. A Hot Jazz Band kétszeres eMeRTon-díjas együttes, a Líra-díj és Louis Armstrong Emlékdíj tulajdonosa. Az együttes fennállása óta 13 CD-t jelentetett meg.

Mindenképp szórakoztató, dallamos zene jellemzi ezt az időszakot s egyben a Hot Jazz Band játékát. A virtuozitást kedvelő együttes nagyfokú stílushűségre törekszik, mely a sármos énekmodorban is érzékelhető. Banjozenekar (Hungarian Banjo Kings) és mosódeszka-show színesíti műsoraikat. A zenekar állandó vendége Bolba Éva énekesnő.

Számos hazai televíziós fellépéseik közt található a Lottóshow, Esti Showder Fábry Sándorral, Slágertévé Kovács Katival és Haumann Péterrel, Koóstoló, Péntek esti vigadó Zámbó Jimmy-vel, Gálvölgyi-show, Hovatovább Rókusfalvy Pállal, Újévi gálakoncert Kovács Józseffel, Névshowr - a tiszteletbeli dobos - Csollány Szilveszter olimpiabajnokkal.

Külföldi fesztiválokon a következő helyeken szerepeltek: Lyon, Ried, Regensburg, Pozsony, Marciac, Montlouis, Bussum, Kolozsvár, Drezda, Varazze, Policka, Osterode, Gronau, Helsinki, Straden, Varasdin, Tallin, Zürich, Szczavnicza, Nagykároly, Bécs, Anif, Samois, Castellsarrasan, Nimes, Ghisoni (Korzika), Hareng, Silkeborg. 2006-ban hatodízben kaptak meghívást az USA-ba, Sacramento-ba a világ legnagyobb tradicionális jazz-fesztiváljára.

Olyan nagyszerű zenészekkel játszhattak együtt mint Cynthia Sayer, Mike Vax, Tom Kirkpatrick, Peter Ecklund, Joe Muranyi (Louis Armstrong's All Stars), Leroy Jones, Wynton Marsalis, George Probert, Bill Allred, Tom Saunders, Allan Vaché, Johnny Varro, Howard Alden, Jake Hanna, Randy Reinhardt, John Sharidan(USA), Acker Bilk, Kenny Ball (UK), Marcel Zanini, Irakli, Alain Bouchet, Daniel Huck, Marc Laferriére, Marc Fosset (Stéphane Grappelli Trio) Daniel Barda (F), Tom Stuip (NL), Theis Jensen (DK), Oscar Klein (CH), Stjepko Gut (YU), Antti Sarpila (SF).

Az együttes sajátja a két háború közti magyar könnyűzenei termés jazz-es hangzású dalainak repertoárra tűzése. Az eredeti, korhű megszólalás a legfontosabb eleme zenénknek, hisz minden változtatás csak torzít a dal eredeti üzenetén. E témában már négy Hot Jazz Band CD jelent meg: "A szívemben titokban" (1998), a "Hot Jazz Band Plays Hungarian"(1999), "Itt a luxusvonat" (2006), és a "Halló! Halló!" (2011).

A Hot Jazz Band műsorán tűnt föl először Magyarországon a mosódeszka (washboard, lásd:"Hot Jazz Band CD 1995"), melyet az 1920-as években ritmushangszerként használtak egyes zenekarok. A fakeretbe foglalt bordázott alumínium lemezen gyűszűkkel végeznek sikáló mozdulatokat, mellyel sajátságos hangot ad a furcsa "hangszer". Egyes washboard játékosok kis cintányérokat, kolompot, dudát, biciklicsengőt erősítenek az eszközre, mellyel színesítik a hangzást.

A zenekar másik különegessége a bendzsózenekar, mely néha háromtagúra bővül (lásd: "Fekete Péter"). Az itthon ritkának számító hangszer az USA-ban nagy hagyományoknak örvend, nem ritka a negyven tagú bendzsóbanda sem (lásd: fényképek, Sacramento).

Szintén az elsők voltunk a tradicionális zenekarok sorában, akik táncosokat vontak be műsorukba. Már 1993-ban Bóbis László (lásd "kapcsolatok") és csapata a Happy Hoppers fellépett a zenekarral Siófokon. Nem kis szerencsénkre ismerhettük meg ezt a nagyszerű táncművészt, aki kétszeres sztepptánc-világbajnok. Így műsorainkban fantasztikus élményben lehet része mindenkinek, mivel Magyarországon nagyon ritkán látható a sztepptánc, főként autentikus zenére. Mivel ez a tánc hallható is, mi több ritmushanszerként működik, Laci négy lemezünkön is szerepel (lásd: Hot Jazz Band, Szívemben titokban, Plays Hungarian, Itt a luxusvonat) Egy másik táncos, Janicsek Gábor swingtánc világbajnok is fellépője műsorainknak, és az ő tanítványaikból lett művészek, tanárok is bemutatkoztak már a Hot Jazz Band-del (lásd: kapcsolatok).

Egy budapesti tánckurzus kapcsán a zenekarnak alkalma volt találkozni a 30-as évek nagy szving tánc csillagaival, Chazz Young-gal és Frankie Manning-gel (USA), akik még táncra is perdültek a zene hallatán (fényképek 6. old.).

Az első és egyetlen magyar tradicionális zenekarként több ízben adhattunk koncertet szimfonikus zenekarral és kamarazenekarral. 2006-ban kaptunk először meghívást ilyen jellegű koncertre. Kovács László karnagy úr hívott meg bennünket akkor Miskolcra. Kovács László többek közt Ferencsik-, Liszt-, eMeRTon-díjas művész, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze kitüntetés tulajtonosa, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Akadémia tanára és a Miskolci Szimfonikusok mellet a Magyar Rádió Zenekarának karnagya. Ugyanebben az évben hívott meg bennünket a Budapesti Vonósok is közös műsorra. Az első kategóriás, Bartók-Pásztori díjas és Artisjus díjas kamarazenekarral alakítottuk ki első egészestés műsorunkat, mely az 1930-as, '40-es évek eredeti hangszereléssel bemutatott hazai filmzenéi mellett Gershwin szerzeményeket is felsorakoztatott. Összesen öt koncertet adtunk ezzel a kitűnő zenekarral. 2011-ben a Győri Filharmonikusok, a Tatabányai Kamara Filharmonikusok és a Miskolci Szimfonikusok vendégei voltunk, 2012-ben a Gödöllői Szimfonikusokkal lépünk szimpadra.

 


 

A HOT JAZZ BAND TAGJAI: 

Bényei Tamás - trombita, bendzsó, ének

Bera Zsolt - harsona, (ének) 

Fodor László - klarinét, altszaxofon, (ének)

Szili Róbert - gitár, (bendzsó)

Juhász Zoltán - bőgő

Galbács István - dob, (mosódeszka)

Többet a tagokról a főoldal fényképére kattintva lehet megtudni!

Állandó vendég:
Bolba Éva (2004-) ének

 


 

A Hot Jazz Band öt év alatt négy hazai és négy külföldi díjat nyert:
 
Klikk a nagyobb képért!
 
1994. Salgótarjáni Dixieland Fesztivál,
Országos Verseny, I.díj
Klikk a nagyobb képért!
 
1994. Louis Armstrong Nemzetközi Jazz Verseny,
Le Havre, I.díj
Klikk a nagyobb képért!
 
1995. Salgótarjáni Dixieland Fesztivál,
Országos Verseny, I.díj
Klikk a nagyobb képért!
 

1995. New Orleans Nemzetközi Jazz Verseny,
St Raphael, I.díj
(Európa legnagyobb dixieland versenye
54 résztvevő zenekar)
Klikk a nagyobb képért!
 
1996. Az év jazz-zenekara,
a Magyar Rádió eMeRTon-díja
Klikk a nagyobb képért!
 
1996. Drezdai Dixieland Fesztivál
Klikk a nagyobb képért!
 
1997. Megéve Nemzetközi Jazz Verseny, Megéve, I.díj
Klikk a nagyobb képért!
 
1998. Louis Armstrong Nemzetközi Jazz Verseny,
St. Adresse, I.díj
Klikk a nagyobb képért!
 
1998. Louis Armstrong Nemzetközi Jazz Verseny,
St. Adresse,
Legjobb szólistának járó díj
Klikk a nagyobb képért!
 
1999. A Magyar Előadóművészetért Alapítvány
Líra díja
Klikk a nagyobb képért!
 
2001. Drezdai Dixieland Fesztivál
Klikk a nagyobb képért!
 
2002. Az év énekese Bényei Tamás,
a Magyar Rádió eMeRTon-díja
Klikk a nagyobb képért! 2006. Louis Armstrong Emlékdíj

 


 

Mit kell tudni a Hot Jazz Band-ről?

1945 után az első magyar jazz-zenekar, amely felvállalta a két háború közti népszerű magyar dallamok, jazz-melódiák repertoárra tűzését. Ehhez tartozik, hogy a mű megszületése után csaknem 70 évvel az első hazai jazz-zenekar, amely lemezre játszotta Szomorú Vasárnap (Gloomy Sunday) című, máig az egyetlen magyar - Seress Rezső által írt - világslágert.

Az egyetlen magyar jazz-zenekar, amely négy nemzetközi versenyt nyert négy év alatt, miközben a valaha megrendezett két hazai versenyt is megnyerte, és mellé két eMeRTon és egy Líra-díjat kapott.

Az egyetlen magyar jazz-zenekar amely George Gershwin születésének 100-ik évfordulóját egy a szerző műveiből összeállított lemezzel ünnepelte.

Az egyetlen magyar jazz-zenekar, melynek lemezeladásai nem veszteségesek, pl. a "Szívemben titokban" című album több, mint tizenegyezer példányban kelt el ami popzenei almumok vonatkozásban is csúcsnak számít. A "Best Of" albumuk két év alatt közel négyezer példányban fogyott el.

Az egyetlen magyar jazz-zenekar, mely közreműködik Oscar-díjas filmrendező filmjében. A 2006-ban bemutatott "Rokonok" című film rendezője Szabó István.Továbbá az "Állítsátok meg Terézanyut" című filmben a "Nem jön álom..." kezdetű dal előadói.

Továbbá az egyetlen tradicionális jazz-zenekar, amely a világszínvonalú magyar komolyzene reprezentánsainak meghívásait élvezi. A Budapesti Vonósokkal öt közös műsort adtak, 2006-ban és 2011-ben a Miskolci Szimfonikusokkal, 2011-ben a Győri Filharmonikusokkal és a Tatabányai Kamara Filharmonikusokkal, 2012-ben a Gödöllői Szimfonikusokkal koncerteztek.


Az egyetlen magyar jazz-zenekar, mely fellépett olyan rangos nemzetközi jazz-fesztiválokon, mint Marciac, Django Reinhardt Fesztivál, Montlouis - Franciaország és végül a Hot Jazz Band az egyetlen magyar jazz-zenekar, amely hatszor kapott meghívást az Egyesült Államokbeli Sacramentoba a világ legnagyobbszabású jazztalálkozójára, ahol a szervezők kétszer választották a legnépszerűbb zenekarnak.

 


 

A Hot Jazz Band korábbi tagjai:

Gazdag András (1985-86) trombita

Tóth Péter (1987) tenorkürt 

Turjányi Miklós (1988), Kelemen István (1988), Balla János (1989), Szalóky Béla (1990-94) harsona

Szőke Péter (1985-86,1989-96), Szécsényi László (1989), Finok Zoltán (1996-98), Marsall László (1998-2000) klarinét, szaxofon

Kukta Béla (1985,1987-1996) bendzsó

Marek Tamás (1985), Németh Zoltán (1986,1989) bőgő

Bényei Tibor (1987-88,1990-91), Tóth Péter (1987) tuba

Német Zsolt (1985) zongora

Bíró Attila (1985), Csécs Tamás (1985,1988) dob

Állandó vendég:
Szekeres Adrien (1993-2004) ének